11:09, marți, 16 aprilie, 2013

Primatul ortodox al Cehiei şi Slovaciei a demisionat din funcţie

În ziua de 12 aprilie 2013 a avut loc Sedinţa Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe din Cehia şi Slovacia.

În cursul acestei şedinţe, Preafericitul Părinte Christofor, Arhiepiscop de Praga şi Mitropolit al Cehiei şi Slovaciei a cerut să fie eliberat din funcţia actuală de primat al Bisericii din aceste ţinuturi. Cererea a fost acceptată de către membrii Sfântului Sinod.
Preafericitul Christofor va purta titlul de arhiepiscop onorific şi va locui la Mănăstirea Schimbarea la Faţă a Mântuitorului de la Tešov.
Ierarhii membri ai Sfântului Sinod au ales ierarhul cel mai vârstnic, Arhiepiscopul Simeon de Olomouc şi Brna, să fie locum tenens al tronului primaţial al Bisericii.
Ierarhul a fost acuzat de un comportament neconform cu votul monastic asumat, a negat acuzaţiile, însă a decis să se retragă pentru a păstra pacea Bisericii.

www.doxologia.ro