Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:57, joi, 5 iulie, 2012

Prima Sfântă şi Dumnezeiască Liturghie din 1922 la Kutahya – Turcia

Cotidianul turc Sabah  a titrat pe prima sa pagină: „Clopotele vor suna pe 1 iulie pentru Liturghie”.

Este vorba despre săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii ortodoxe pentru prima oară, după exodul masiv a grecilor din Asia Mică din 1922. Atunci Kutahya, situată în regiunea egeană a Turciei, avea 5000 de greci, din 32000 de locuitori.

Liturghia va fi săvârşită de către Înaltpreasfinţitul Elpidifor de Prusa, din partea Patriarhiei Ecumenice de Constantinopol în Biserica din Kutahya, clădită acum 120 de ani. Ierarhul este şi egumenul Mănăstirii Sfânta Treime din Halki.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com