13:00, joi, 12 iulie, 2012

Prima piatră la temelia unui Centru social şi paraclis în sectorul Botanica

De sărbătoarea Sf. Apostoli Petru şi Pavel a fost un eveniment semnificativ în parohia „Sf. M. Mc. Dumitru” din sectorul Botanica al capitalei. În preajma parohiei au demarat lucrările de ridicare a unui Centru social pentru copii cu dezabilităţi şi a unui Paraclis cu hramul închinat Sfinţilor Apostoli, special amenajat pentru accesul invalizilor.

Astfel, de măreţul praznic un sobor de preoţi în frunte cu părintele-paroh Pavel Borşevschi şi numeroşi credincioşi au participat la slujba de sfinţire a locului şi la punerea primei pietre la temelia edificiilor.

Este un proiect estimat la circa 50 de milioane lei, astfel Consiliul bisericesc intervine către toţi oamenii de bună credinţă să contribuie la această nobilă şi necesară realizare.

Sursa video: www.jurnaltv.md