Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 18 februarie, 2015

Prima parohie ortodoxă poloneză din străinătate

Ziua de 8 februarie a fost o zi istorică, nu numai pentru comunitatea ortodoxă din Bruxelles, dar și pentru întreaga Biserică Ortodoxă a Poloniei. În aceasta zi, a avut loc o Liturghie inaugurală a primei parohiii ortodoxe poloneze din străinătate. Eforturile pentru ca parohia ortodoxă poloneză să se nască, s-au întins pe parcursul mai multor ani.

La sfârșitul lunii decembrie 2014, parohia a avut şi primul ei preot: Pawel Cecha.

Prima slujbă a avut loc în Capela Ecumenică a Învierii, Strada Van Maerlant, 22.

Parohia a fost creată, printr-un acord între Biserica Ortodoxă Poloneză și Patriarhia de Constantinopol. Conform acordului, parohia poloneză este înrădăcinată în mod legal în structurile patriarhale, dar alegerea preotului aparţine Mitropolitului Varșoviei.

Preotul face parte, de asemenea, din clerul Bisericii Poloneze. În timpul slujbelor religioase, vor fi menţionaţi, în ordine: Patriarhul Constantinopolului, Mitropolitul de Varșovia și Întreaga Polonie și Mitropolitul Belgiei.

În prezent, parohia nu are propria biserică, dar au fost deja luate măsuri pentru a obține un astfel de lăcaş.

www.lonews.ro