Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:16, miercuri, 20 mai, 2015

Prima biserică ortodoxă greacă din Emisfera Vestica sărbătoreşte 150 de ani

Un nou documentar al producătorilor Christina Kogos, Laila Morcos Zissis și Jason Rhein, intitulat „Greci în New Orleans: 150 de ani ai Sfintei Treimi”, a fost prezentat în premieră pe WYES-TV / Canal 12, în ziua de 7 mai, în cinstea celei mai vechi biserici din Emisfera Vestică, Sfânta Treime, subliniind prezența comunității grecești din New Orleans, de la mijlocul anilor 1700.

Scopul principal al filmului este acela de a sublinia impactul economic și cultural al comunității parohiale, atât la nivel local, cât și național, și dorinţa imigranților greci de a-şi păstra patrimoniul grec, limba și obiceiurile.

Mai multe fotografii de familie, rare, din secolul 20 și începutul secolului 21, care au supraviețuit Uraganului ucigător Katrina din august 2005, sunt incluse în această capodoperă grecească, împreună cu diverse interviuri.

Documentarul „Grecii din New Orleans: 150 de ani ai Sfintei Treimi” va fi prezentat în reluare pe 17, 21 și 23 mai, de WYES-TV / Canal 12.

www.lonews.ro