Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:48, miercuri, 29 mai, 2013

Președintele Vladimir Putin, a invitat Patriarhul Ierusalimului să ia parte la sărbătoarea a 1025 de ani de la încreștinarea Rusiei

Vladimir Putin a invitat pe Patriarhul Ierusalimului Teofil, să ia parte la sărbătoarea a 1025 ani de la încreștinarea Rusiei. ”Sper să ne reîntâlnim la sărbătoarea încreștinării Rusiei”, l-a întâmpinat Vladimir Putin pe Patriarh la rezidența sa din Soci. El deasemenea i-a mulțumit pentru susținerea proiectului rus în vederea construirii casei de oaspeți pe malul rîului Iordan.

 La rândul său Patriarhul Chiril a declarat că ”această vizită a Patriarhului Teofil al III, neapărat va solidifica relațiile dintre cele două patriarhate”. Patriarhul Teofil e pentru prima dată în vizită în Rusia și el consideră că e o vizită istorică memorabilă.

”Această vizită este pecetea care întărește relațiile între Bisericile noastre, între binecredinciosul popor rus cu cel al Palestinei”.

www.pravmir.ru