6:42, marți, 26 iunie, 2012

Președintele țării Nicolae Timofti l-a decorat pe Patriarhul ecumenic Bartolemeu I cu Ordinul Republicii

Ieri, 25 iunie 2012, președintele țării Nicolae Timofti,  în cadrul vizitei oficiale efectuate în Turcia, l-a decorat pe Patriarhul Ecumenic Bartolemeu I cu Ordinul Republicii.

Distincția a fost acordată în semn de profundă gratitudine pentru contribuția deosebită adusă la edificarea unui liceu din R. Moldova.

În dimineața zilei de ieri, Nicolae Timofti a vizitat Casa-muzeu ,,Dmitrie Cantemir” din Istanbul, apoi a depus flori la placa comemorativă a domnitorului. Ulterior, șeful statului a vizitat Patriarhia Ortodoxă Greacă și a avut o întâlnire cu Patriarhul Ecumenic Bartolomeu I al Constantinopolului.

Menționăm că Preafericitul Patriarh Bartholomeu I, în 2007 a contribuit la construirea clădirii liceului din s. Măcărești, r. Ungheni, edificarea căruia a costat 1 milion 400 mii de euro.