17:06, joi, 19 ianuarie, 2017

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a avut o conversaţie cu Preafericitul Patriarh Kiril

În cadrul vizitei oficiale a şefului statului în Federaţia Rusă, Preşedintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a avut o conversaţie cu Sanctitatea Sa, Patriarhul Moscovei şi al Întregii Rusii, Kiril.

Şeful statului i-a mulțumit Patriarhului Kiril pentru grija pe care o poartă creștinilor din Republica Moldova.

Președintele Igor Dodon a declarat că poporul Republicii Moldova nu va renunța la credința ortodoxă. Totodată președintele l-a invitat pe Patriarhul Kiril să viziteze ţara noastră în timpul apropiat pentru a pune prima piatră la temelia unei noi biserici în Chișinău, care va purta hramul Sfântului Serghie de Radonej.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media