Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 22 octombrie, 2015

Preşedintele Greciei: Europa trebuie să ţină cont de importanţa mesajului Ortodoxiei, în lumea de astăzi

Președintele Republicii Elene, Prokopis Pavlopoulos, a subliniat duminică necesitatea înlăturării surselor de conflict din Orientul Mijlociu și a preluării refugiaților din regiune, cu ocazia primirii membrilor Secretariatului Internațional și președinților de comisie și a raportorilor Adunării Inter-parlamentare a Ortodoxiei (IAO), la reşedinta prezidențială.

Președintele grec a vorbit despre refugiați, Ortodoxie și valorea umană.

„Trebuie înţeles cât este de important mesajul Ortodoxiei, astăzi, pentru Europa și întreaga lume, când există, chiar și țara noastră, fenomene ale crizei umanitare și focare de război, în special în Orientul Mijlociu, care creează valuri de refugiați ce trebuie trataţi din punct de vedere al protejării valorii umane”, a spus el.
Pavlopoulos a menționat că, din 1993, IAO a contribuit foarte mult la formarea arhitecturii europene sprijinite pe trei piloni:

– Grecia antica, prin libertate și cultură,

– Roma, prin stat și justiție,

– Creștinism, inclusiv Ortodoxia, prin valorile de solidaritate și dreptate socială.

Ministrul adjunct de externe grec Yiannis Amanatidis, secretar general al IAO, a asigurat că IAO întreprinde eforturi de stopare a repercursiunilor dezastruoase ale războaielor din regiunea înconjurătoare, în timp ce președintele IAO, Serghei Popov, a subliniat faptul că membrii săi apăra energic idealurile Creștinismului și valorile creștine.Membrii IAO s-au aflat în Grecia, pentru a participa la Conferința Internațională cu tema: „Coexistența religioasă și pluralismul cultural și pașnic în Orientul Mijlociu”, organizată de Ministerul Afacerilor Externe din Grecia, care a avut loc în Atena, în perioada 18-20 octombrie 2015.