Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:33, luni, 8 aprilie, 2013

Președintele bulgar a cerut oficierea slujbelor în biserici pentru pacea și bunăstarea poporului

Preşedintele Bulgariei, Rosen Plevneliev, a cerut trei zile naţionale de rugăciune, pentru a pune capăt valului de sinucideri, disperării şi pesimismului bulgarilor. Cele trei zile de rugăciune cerute de preşedintele ţării au început vineri, iar cererea liderului de la Sofia vine după ce şapte oameni şi-au dat foc, protestând faţă de săracie şi de corupţie. Cinci dintre ei ai murit şi doi au suferit arsuri serioase. În acest context, lideri religioşi ai mai multor religii au căzut de acord cu rugăciunile speciale. Printre aceştia se numără capii Bisericii Ortodoxe, Catolice, Armene şi Protestante, precum şi lideri musulmani şi evrei. Toate aceste culte religioase au susţinut rugăciuni speciale, vineri, sâmbătă şi duminică. Circa 80 la sută dintre cei 7,3 milioane de locuitori ai Bulgariei sunt ortodocşi. Apelul la rugăciune din partea lui Rosen Plevneliev vine după săptămâni de proteste ale oamenilor nemulţumiţi de facturile mari la curent, de sărăcie şi de corupţie. „Bulgari, avem nevoie de mai multă credinţă şi speranţă în propria noastră bunăstare. Pentru a depăşi greutăţile, trebuie să învăţăm lecţiile şi să credem mai mult. Credinţa a conservat naţia noastră de-a lungul secolelor. Şi ne va ajuta acum să credem în forţa noastră şi în viitorul nostru.
Avem nevoie de solidaritate – personală, umană. Să avem grijă de cei bolnavi, să dăm o mână de ajutor unui vecin care este în necaz. Să nu-i lăsăm pe ceilalţi singuri”, a spus Plevneliev. Spitalele publice au început să ofere consiliere psihologică gratuită cetaţenilor, la începutul săptămânii. În afară de auto-incendieri, alte aproape 200 de persoane s-au sinucis în Bulgaria, de la începutul anului.

www.ortodoxia.md