14:23, marți, 5 martie, 2013

Preoții militari în vizită la Bălți

Recent, la inițiativa comandamentului și a părintelui Vitalie Bârlădeanu, preot militar responsabil din Episcopia de Bălți și Fălești, preoții Gheorghe Gavrilița, Corneliu Doborgeanu, Alexandru Gavrilița, Tudor Spătaru și Veaceslav Hortolomei, au efectuat o vizită de inspecție în cadrul Brigăzii de Infanterie Motorizată nr.1 din Bălți, pentru a se familiariza cu evoluția activității pastoral-misionară în rândurile militarilor din această circumscripție.

În urma dialogului cu ostașii și superiorii acestora, s-a constatat că în cadrul Brigăzii se duce o muncă duhovnicească constată și serioasă pentru educarea soldaților în spiritul dragostei de țară și a valorilor creștin-ortodoxe.

Totodată s-a stabilit planul de acțiuni pentru perioada Postului Mare și pentru pregătirea de Sfintele Paști.