8:05, miercuri, 16 mai, 2012

Preoții capelani au participat la un cantonament de instruire

La baza militară de instruire din s. Bulboaca a avut loc un cantonament de instruire al militarilor Armatei Naționale.

La acest cantonament au participat și 12 preoți capelani în frunte cu Prot. Corneliu Dobrogeanu, președintele Departamentului Mitropolitan Relaţii cu Forţele Armate și Ministerul Justiției.

În cadrul cantonamentului slujitorii altarului au avut posibilitatea să-și reîmprospăteze cunoștințele militare prin exerciții practice, dar și să învețe de la militari noi procedeie de luptă.

Instruirea s-a desfăşurat în două etape. La prima preoții capelani au studiat partea teoretică, cu accent pe Legislaţia Republicii Moldova în domeniul militar, iar cea de a doua a presupus conducerea tehnicii de luptă din dotarea Armatei Naţionale.