Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:32, miercuri, 17 aprilie, 2013

Preoţi ai Mitropoliei Moldovei decoraţi cu Ordinul Republicii

Astăzi, în cadrul unei ceremonii oficiale, Preşedintele ţării, Domnul Nicolae Timofti, a oferit mai multor deputaţi din legislatura a XII-a, semnatari ai Declaraţiei de Independenţă a Republicii Moldova, distincţia de Stat „Ordinului Republicii” – în semn de profundă gratitudine pentru contribuția la actul de proclamare a Republicii Moldova ca stat suveran, independent și democratic, pentru merite deosebite în instaurarea coeziunii și concordiei în societate și activitate rodnică în vederea sporirii prestigiului țării pe plan internațional .

Printre cei care s-au bucurat de înalta distincţie se numără şi câţiva slujitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova, după cum urmează: Protoiereii Nicolae Robu, Ioan Grigoraş, Dumitru Croitoru, Grigore Jelihovschi şi Arhimandritul Nicandru (Muntean), care a fost decorat post-mortem.

Preoţii şi-au manifestat recunoştinţa faţă de şeful statului pentru această deosebită onoare, reiterându-şi hotărârea de a servi ţării şi naţiunii prin intermediul slujirii la Altarul Domnului.