Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 18 februarie, 2015

Pregătirea dialogului între Biserica Ortodoxă Rusă şi Biserica Coptă

Grupul de lucru pentru pregătirea dialogului între Biserica Ortodoxă Rusă și Biserica Coptă s-a întrunit, în perioada 9-13 februarie 2015, la Centrul de Conferințe al Bisericii Copte, în Madinat O Nasr, Cairo.

Întâlnirea a avut loc conform acordului de dezvoltare a relațiilor dintre cele două Biserici, încheiat de Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii și Patriarhul copt Theodoros al II-lea, în cadrul întâlnirii din 29 octombrie 2014, de la Moscova.

Patriarhul Theodoros al II-lea a subliniat nivelul înalt de cooperare între cele două Biserici, care s-a intensificat după vizita sa recentă în Rusia.

Delegația Patriarhiei Moscovei a vizitat Catedrala Sfântul Gheorghe.

Grupul de lucru a formulat mai multe propuneri, care să fie prezentate la Sfintele Sinoade ale celor doua Biserici. Alături de discuțiile teologice, s-a planificat şi dezvoltarea cooperării pe sub-grupe speciale, în ce priveşte educația, pelerinajele, luptă cu creștinofobia și serviciile sociale bisericeşti.

În ultima zi a lucrărilor, grupul de lucru a vizitat Patriarhia Coptă.

www.lonews.ro