Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:48, duminică, 22 martie, 2015

Preasfințitul Episcop Ioan (Moșneguțu): „Biserica are o mare deschidere pentru a-i ajuta pe tineri”

Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei: , „În fiecare localitate este o biserică ortodoxă care are o mare deschidere pentru a-i ajuta pe tineri. Biserica nu face altceva, decât să-i împrietenească pe tineri cu Hristos.  Să-i ajute ca să se ridice, din păcat spre cele înalte și frumoase…Biserica îi învață pe tineri despre iubirea jertfelnică, consacrantă, a unuia față de celălalt. Pe asemenea dimensiune dacă ne aflăm, și dacă tinerii înțeleg rostul bisericii, dar biserica se străduiește ca ei să perceapă lesne acest lucru, atunci ei pot fi ajutați.„

fragmente din emisiunea Vox publika 21 martie 2015