12:56, luni, 20 mai, 2013

Preafericitul Patriarh Chiril va conduce solemnităţile în cinstea Zilei scrisului şi culturii slave la Moscova

La 24 mai 2013, dimineaţa, la catedrala Patriarhală „Adormirea Maicii Domnului” în Kremlin, or. Moscova, Preafericitul Patriarh al Ierusalimului Teofil şi Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al Întregii Rusii Chiril vor oficia Dumnezeiasca liturghie.

La orele 11:45 va începe procesiunea de la biserica „Botezul Domnului” a fostei mănăstiri „Botezul Domnului” (pr. Bogoiavlenski 2/6) până la piaţa Slavianski, unde Întâistătătorii Bisericilor Ortodoxe a Ierusalimului şi a Rusiei vor oficia un Te Deum la monumentul sfinţilor întocmai cu apostolii Chiril şi Metodie.

La orele 20.00 pe Piaţa Roşie va avea loc un mare concert de sărbătoare „Cântecele noastre preferate”, la a cărui manifestare sunt invitaţi toţi doritorii.

Acţiunea va fi inaugurată cu un cuvânt de deschidere al Preafericitului Patriarh al Moscovei şi al Întregii Rusii Chiril.

În programul concertului pe Piaţa Roşie participă mai bine de 30 de coruri cu un număr total de 2 mii de oameni. Cuvintele tuturor cântecelor, interpretate de pe scenă, instalată pe Piaţa Roşie, vor fi scrise pe ecrane.

Sărbătoarea cântecului coral „Cântecele noastre preferate”, organizată pentru prima dată, este organizată de Biserica Ortodoxă Rusă cu susţinerea Ministerului culturii Federaţiei Ruse şi a Guvernului Moscovei.

Printre colectivele de creaţie, care participă în program, sunt: corul colegiului muzical academic pe lângă Conservatorul de la Moscova; corul popular rus academic „M.E. Piatnitski”; capela corală academică de Stat „A.A. Iurlov”; corul popular rus academic „A.V. Sveşnikov”; corul cameral de bărbaţi din or. Moscova sub conducerea lui V.M. Rybin; corul cameral academic de Stat din or. Moscova sub conducerea lui Vladimir Minin; corul mănăstirii „Întâmpinarea Domnului”; corul ansamblului de cântece şi dansuri al Forţelor Armare ale Rusiei; corul Patriarhului de la catedrala „Hristos Mântuitorul”; corul de copii „Schimbarea la Faţă” al Uniunii compozitorilor a Rusiei; corul mare de copii „V.S. Popov” şi altele.

Interpretarea corurilor va fi însoţită de două orchestre (de instrumente de suflat şi simfonic) al Ministerului apărării FR, conducător artistic – dirijorul principal de armată, artist emerit al Rusiei, general-locotenentul Valerii Halilov.

Programul sărbătorii include în sine interpretarea cântecelor de copii, militare şi populare.

Se va încheia concertul cu o interpretare comună a imnului „Slavă!” şi foc de artificii.

Pentru obţinerea acreditării este necesar a perfecta o cerere în conformitate cu modelul.

Primirea cererilor se efectuează până la 23 mai orele 12.00 la poşta electronică  [email protected]. Tel. de contact   (499) 578-03-49.

***

Ziua scrisului şi a culturii slave este organizată cu ocazia pomenirii sfinţilor întocmai cu apostolii Chiril şi Metodie (secolul al IX-lea). În Rusia sărbătoarea este marcată anual în corespundere cu Decizia Prezidiului Consiliului Suprem al RSFSR din 31 ianuarie 1991. Din anul 2010 centrul solemnităţilor  a devenit or. Moscova.

În mod tradiţional în această zi se oficiază Dumnezeiasca liturghie la catedrala „Adormirea Maicii Domnului” în Kremlin, or. Moscova, apoi trece procesiunea pe piaţa Slaveanskaya către monumentul sfinţilor întocmai cu apostolii Chiril şi Metodie, se săvârşeşte un Te Deum şi depuneri de jerbe şi flori la monument, are loc ceremonia decorării cu premiul internaţional al sf. întocmai cu apostolii Chiril şi Metodie, îşi desfăşoară lucrările simpozionul internaţional „Lumea slavă în mileniul al treilea”.

www.patriarchia.ru