Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:16, joi, 29 august, 2013

Preafericitul Patriarh Chiril a oficiat sfințirea pietrelor de temelie ale 10 biserici, care vor fi ridicate în capitala Kuzbasului

La 25 august 2013, după terminarea liturghiei oficiate în biserica „Nașterea lui Hristos” în or. Novokuznetsk, Preafericitul Patriarh al Moscovei și al întregii Rusii Chiril a oficiat cinul sfințirii pietrelor de temelie ale 10 biserici, care vor fi construite în or. Kemerovo. Bisericile vor fi ridicate conform programului „10 biserici”, care a fost adoptat în cadrul acordului dintre Eparhia de Kemerovo și administrația regiunii Kemerovo. Programul dat este analogic programului realizat la Moscova pentru construirea a 200 de biserici noi. Scopul lui este construcția în cartierul de dormit al or. Kemerovo a bisericilor ortodoxe cu o capacitate de 200-250 de persoane, care nu sunt scumpe, dar care răspund tuturor normelor contemporane, precum și sarcinilor slujirii sociale. Astfel, Eparhia de Kemerovo, în corespundere cu recomandările Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Ruse, trece la realizarea planului cu privire la creșterea considerabilă a numărului de biserici în marile orașe.

Serviciul de presă al Patriarhului Moscovei și al întregii Rusii
traduce de  www.ortodox.md