Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:57, marți, 6 noiembrie, 2012

Preafericitul Părinte Maxim, Patriarhul Bisericii Ortodoxe a Bulgariei a trecut la cele veşnice

A adormit la vârsta de 98 de ani, conform Romfea.gr, Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe Bulgare, Patriarhul Maxim.

 Patriarhul Maxim al Bulgariei era internat în ultima vreme la Spitalul „Lozenets” din Sofia, iar în urmă cu câteva zile împlinise deja 98 de ani.

 De menţionat că Patriarhul şi-a dat ultima suflare azi în zori, la orele 03.50, iar Sfântul Sinod urmează să facă un comunicat oficial asupra locului unde va fi înmormântat.

Fericitul întru adormire Patriarh s-a născut pe 29 octombrie 1914 în satul de munte Oresak.

A studiat la şcoala din satul său, iar la vârsta de 27 ani a fost tuns monah într-o mănăstire din vecinătate.

A studiat Teologia la Universitatea din Sofia, iar în 1944 a fost hirotonit preot.

Între anii 1950-1955 a slujit ca Întâistătător al Metocului Patriarhiei Bulgariei la Moscova.

Pe 30 decembrie 1956 a fost hirotonit Episcop titular de Vranitsa.

Pe 30 octombrie 1960 a fost ales Mitropolit de Lovtsu.

Pe 4 iulie 1971 a fost ales Mitropolit de Sofia şi Patriarh al Bulgariei, urmându-i predecesorului său Chiril.

În sfârşit, pe perioada Patriarhatului său se crede că Biserica Bulgariei a devenit una din cele mai conservatoare Biserici, deoarece participă doar la dialoguri inter-ortodoxe şi a încetat să dialogheze cu catolicii sau protestanţii.

Preafericitul Părinte Maxim, Patriarhul Bisericii Ortodoxe a Bulgariei a trecut la cele veşnice în această dimineaţă la orele 04:00 în spitalul Lozeneţ din Sofia unde fusese internat în vederea efectuării unui tratament de durată. Patriarhul Maxim a condus Biserica Ortodoxă a Bulgariei din anul 1971, iar pe 29 octombrie 2012 a împlinit vârsta de 98 de ani.
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a transmis un mesaj de condoleanţe pe care îl prezentăm în continuare:

Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare,
Preasfinţitului Părinte NAUM, Episcop-vicar, Secretarul Sfântului Sinod

Preasfinţia Voastră,

Cu profundă tristețe creștină, am primit vestea trecerii din această lume, după o îndelungată suferinţă, a fratelui nostru în Hristos și împreună-slujitor, de binecuvântată memorie, Patriarhul Maxim al Bulgariei.

În numele Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a clerului și a credincioșilor ortodocşi din România, împărtășim durerea acestui eveniment și transmitem condoleanţe ierarhilor, clerului și credincioșilor Bisericii soră Ortodoxă Bulgară şi ne rugăm Domnului nostru Iisus Hristos, Arhiereul cel Veșnic, să odihnească sufletul său în pace împreună cu cei drepți, iar pe întregul popor ortodox din Bulgaria să-l păzească și să-l întărească în credință.

Veşnica lui pomenire!

www.basilica.ro