16:04, miercuri, 11 martie, 2015

Preacuviosul Părinte Arhimandrit Porfirie (Dobre), starețul Sfintei Mănăstiri Sireți, celebrează ziua mijlocitorului ceresc

Preacuvioase Părinte Arhimandrit,

În ziua în care Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Ierarh Porfirie, Episcopul Gazei – mijlocitorul ceresc al Preacuvioșiei Voastre, Vă aducem cele mai sincere urări de bine, în speranța că acest eveniment duhovnicesc Vă va fi spre roada nevoinței și a dragostei creștinești, pentru toate cele sfinte și de folos sufletului.

Mai nădăjduim că prin rugăciunile Sf. Porfirie, veți primi și în continuare har și îndurmare de la Bunul Dumnezeu, pentru ca și de acum înainte, cu cinste și înțelepciune, să stărețiți Sfânta și înfloritoarea Mănăstire Sireți. Iar Marele Post, să Vă fie cale luminoasă spre Praznicul praznicelor – Învierea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Cu arhierești binecuvântări,

+ VLADIMIR,