23:41, joi, 15 februarie, 2018

Pr. Dr. Constantin Sturzu va conferenția la Chișinău, în incinta Academiei de Teologie Ortodoxă

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, luni 26 februarie 2018, cu începere de la ora 15:00, în incinta Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, mun. Chișinău, str. Ismail 46, va avea loc conferința cu genericul: ,,Evangheliile de la Sfântul Maslu sau cele șapte trepte ale mântuirii”, avîndu-l ca conferențiar pe Pr. Dr. Constantin Sturzu. Intrarea liberă!

* * *

Părintele Constantin Sturzu este Consilier al Sectorului comunicare şi relaţii publice al Arhiepiscopiei Iaşilor și Purtător de cuvânt al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

În perioada 1 septembrie 2016 – 18 septembrie 2017 a fost preot misionar în Episcopia Ortodoxă Română a Spaniei și Portugaliei, unde a coordonat, ca director, Centrul Misionar Pastoral „Sfânta Cuvioasă Parascheva” de la Vilaller (Spania).

A fost Consilier cultural al Arhiepiscopiei Iașilor și Director General al Centrului Cultural Misionar Doxologia (ce cuprinde Editura Doxologia, două tipografii și un departament media).

Este dublu licențiat, fiind absolvent, ca șef de promoție, în 1997, al Facultății de Filosofie din Iași și, în 2002, al Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași. În 2012 a obținut titlul de doctor în filosofie, cu mențiunea „Magna cum laudae”, pentru teza cu titlul: „Metafizica escatologică a lui Nikolai Berdiaev”.

În perioada studenției a fondat și coordonat publicația „Strict studențesc”, ce a apărut în intervalul 1995-1997.

Este unul dintre fondatorii cotidianului „Ziarul Lumina” (în 2005) și ai portalului ortodox doxologia.ro (în 2009).

Are publicate sute de articole în reviste bisericești și în presa laică, a fost realizator și producător de emisiuni radio și TV.