18:26, marți, 23 iunie, 2015

Poziția Mitropoliei Moldovei față de distribuirea materialelor informative cu caracter electoral în cadrul bisericilor

Având în vedere recentele activități de propagandă electorală în preajma sfintelor lăcașe, Biserica Ortodoxă din Moldova reiterează faptul că, așa cum s-a subliniat în mod repetat, Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove își păstrează neutralitatea politică și nu se implică în campanile electorale.

Acest lucru este valabil și pentru turul doi al alegerilor pentru funcția de primar al municipiului Chișinău, iar recenta distribuire a foilor volante în cadrul mai multor biserici, fapt sesizat atât de opinia publică precum și de Comisia Electorală Centrală, are drept scop subminarea aturoității Mitropoliei Moldovei și încercarea de atragere a acesteia în jocuri politice.