12:12, luni, 9 septembrie, 2013

Potrivit raportului Hürriyet Daily News este timpul pentru a transmite Catedrala Sfânta Sofia musulmanilor

După ce autoritățile turce au transformat în moschei două biserici ortodoxe vechi (Sf. Sofia din Niceea și Sfanta Sofia din Trapezund a venit rândul şi renumitei în toată lumea Catedrale Sfânta Sofia din Constantinopol (Istanbul), protejată de UNESCO . Această informație este publicată în Hurriyet – unul dintre cele mai mari ziare din Turcia. Ziarul amintește că, în urmă cu câteva luni, o petiție către autorități de a transfera catedrala Sfânta Sofia într-o moschee a fost depusă de un cetățean turc. Cel mai probabil, această problema va fi soluţionată favorabil în viitorul apropiat, relatează site-ul de la “Sfântul Munte Athos.” “Exista dovezi ca unele grupuri încearcă cultivarea în gândirea oamenilor ideea că catedrala din Istanbul (unul din principalele simboluri ale credinței creștine), va fi transformată într-o moschee,”, a declarat într-un interviu ziarului un preot (al cărui nume în publicație nu este menționat). Amintim ca Catedrala Sfânta Sofia a fost locul de o rugăciune a musulmanilor până în 1930, iar în 1934 clădirea a devenit un muzeu, care este vizitată anual de milioane de turisti din toate colturile lumii. Dar acum, potrivit raportului Hürriyet Daily News este timpul pentru a transmite Catedrala Sfânta Sofia musulmanilor.

traducere pentru ortodox.md

sursa www.pravoslavie.ru