11:59, joi, 3 decembrie, 2015

Postul Nașterii Domnului – perioadă prielnică pentru milostenie și caritate creștină

P1030499

Postul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, este o perioadă prielnică pentru milostenie și caritate creștină. De mai bine de două milenii, învățăm din Sf. Evanghelie: „Credinţa fără fapte este moartă” (Iacov 2:14-26), un slogan care ar trebui să fie scris cu litere de aur în casa fiecărui creștin binecredincios.

La începutul lunii decembrie se sărbătoreşte ziua persoanelor cu dizabilităţi speciale.

La parohia Sf. Ioan Teologul din s. Roșcani, r. Anenii-Noi, după Sfânta şi Dumnezeieasca Liturghie s-a savârşit un Moleben de sănătate pentru cei ce sunt în boli şi suferinţe.

Cu susţinerea unor creştini de bună credinţă şi implicarea AO „PRONICA” care activează pe lângă biserica din sat a fost organizată o masă de binefacere.

Zece persoane din localitate care sunt ţintuite la pat li s-a livrat mâncare caldă la domiciliu.