Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 9 mai, 2012

Pomenirea creştinilor dreptmăritori la Cimitirul Central „Armenesc”

Astăzi, începând cu ora 12.00, la Biserica „Tuturor Sfinţilor” din incinta Cimitirul Central „Armenesc” a fost săvârşit un parastas de pomenire pentru creştinii dreptmăritori adormiţi întru Domnul.  Serviciul divin a fost oficiat de către Prot. Mitr. Nicolae Ciobanu, consilier cultural al Mitropoliei Moldovei, înconjurat de un sobor de preoţi.

La parastas au participat atât rude ale creştinilor înmormântaţi în Cimitirul Central, cât şi credincioşi care au venit să aprindă o lumânare şi să înalţe o rugăciune pentru odihna apropiaţilor trecuţi la cele veşnice.

Adresându-se adunării binecredincioase, părintele Nicolae a îndemnat pe cei prezenţi să nu uite trecutul şi să cinstească înaintaşii, urmându-le exemplele de credinţă şi verticalitate, rugându-se pentru ei, asigurând astfel un viitor demn, construit pe valori încercate în timp.

La final credincioşi prezenţi au primit în dar iconiţe, iar câţiva enoriaşi produse alimentare.

Amintim că acest eveniment face parte din programul Săptămânii Tineretului Ortodox, care se desfăşoară în perioada 7-11 mai.