11:48, luni, 23 martie, 2015

Peste 35.000 de oameni au venit la mormântul părintelui Arsenie Boca în acest weekend

În acest wekend, peste 35.000 de oameni au venit în pelerinaj la mormântul părintelui Arsenie Boca de la Mănăstirea Prislop. Estimările aparţin jandarmilor hunedoreni, care au asigurat ordinea publică la eveniment.

“În zilele de 21 şi 22 martie peste 35.000 de credincioşi au venit în pelerinaj la Mănăstirea Prislop”, a spus un reprezentant al Inspectoratului de Jandarmi al Judeţului Hunedoara. „La sfârşitul acestei săptămâni, 25 de jandarmi au asigurat măsurile de ordine şi siguranţă publică cu ocazia manifestărilor religioase de la Mănăstirea Prislop. Jandarmii au asigurat ordinea publică pe timpul slujbei religioase şi au realizat dispozitive de îndrumare a credincioşilor pe timpul pelerinajului la mormântul Părintelui Arsenie Boca. Credincioşii au înţeles mesajul forţelor de ordine şi al personalului clerical, astfel că nu s-au produs incidente”, se mai spune în comunicatul emis de Inspectoratul de Jandarmi al Judeţului Hunedoara.

Este al doilea weekend când se înregistrează un număr record de pelerini, după ce în urmă cu o săptămână au fost 30.000.

www.ortodox.md