19:02, marți, 30 aprilie, 2013

Peste 2000 de studenţi au discutat cu slujitorii Bisericii

În preajma Floriilor, peste două mii de studenţi ai Facultăţilor Ştiinţe Economice, Matematică şi Informatică şi Drept a Universităţii de Stat din Moldova, precum şi câteva facultăţi de la ASEM, au purtat discuţii cu slujitorii Bisericii.

În cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox mai mulţi preoţi s-au implicat în diverse activităţi cu tinerii. Pentru a se întâlni cu torentele de studenţi au fost mobilizaţi preoţii Octavian Moşin, Nicolae Ciobanu, Constantin Cojocaru, Marin Cij, Oleg Plopan, Mihail Bortă şi Andrei Micu.

S-a vorbit la tema Postului, Învierii Domnului, precum şi la ispitele prin care trec tinerii de astăzi. Studenţii au primit sfaturi ziditoare de suflet şi au fost încurajaţi pentru o viaţă, în duhul credinţei dreptmăritoare, apoi au primit iconiţe şi literatură duhovnicească.

Sursa: http://tineretulortodox.md/