11:08, miercuri, 31 octombrie, 2012

Peste 120.000 de pelerini au trecut pe la moaştele sfinților în București

Ieri, în ultima zi a pelerinajului la moaştele Sfinţilor Dimitrie cel Nou, Nectarie de Eghina şi Constantin şi Elena, oamenii încă mai formau un rând lung către racle. În ciuda vremii care s-a răcit considerabil de ieri-dimineaţă, credincioşii au înfruntat frigul şi ploaia aşteptând să se închine la sfintele moaşte. Rândul cu pelerini cuprindea luni Dealul Patriarhiei şi bulevardul Regina Maria. Peste 120.000 de pelerini s-au închinat în aceste zile la moaştele sfinţilor aşezate în baldachinul de lângă Catedrala patriarhală. Astăzi-dimineaţă, la ora 8:30, moaştele Sfântului Ierarh Nectarie de Eghina au plecat spre Grecia, purtate de Înalt Preasfin-ţitul Mitropolit Efrem de Ydra, Spetses şi Eghina, care şi-a încheiat vizita oficială în Patriarhia Română. (M.N.)

www.ziarullumina.ro