Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 9 septembrie, 2015

Peste 10000 de oameni: procesiune, la 700 de ani de la începutul slujirii Primului Mitropolit al Moscovei

Pe 6 septembrie, după oficierea Sfintei Liturghii în Catedrala Patriarhală, cu ocazia comemorării Adormirii Maicii Domnului (c. Iul.), în Moscova – Kremlin, Sanctitatea Sa Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii a condus o procesiune a Crucii, din Kremlin până la Mănăstirea VisokoPetrovsky, marcând 700 de ani de la începutul slujirii în Moscova a Sfântului Petru, întâiul Mitropolit al Moscovei, și a 700 de ani de la întemeierea Mănăstirii Vysokopetrovsky.

La sosirea sa în Moscova, în 1315, Mitropolitul Petru a parcurs pe jos tot acest drum, între Kremlin şi locul pe care avea să ridice o mănăstire, care mai târziu avea să-i poarte şi numele.

Potrivit datelor furnizate de Poliția din Moscova, peste zece mii de oameni au participat în acest an la procesiune.