19:20, miercuri, 27 martie, 2019

Persoana condamnată la 12 ani închisoare pentru viol nu este cleric al Mitropoliei Moldovei

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media informează:

Bărbatul din Cantemir condamnat la 12 ani închisoare, în penitenciar de tip închis, fiind recunoscut vinovat de violul fiicei sale vitrege minore, nu este cleric al Mitropoliei Moldovei.

În urma verificărilor, aducem la cunoștința opiniei publice că persoana condamnată pentru viol nu figurează în evidența niciunei unități bisericești (parohie sau mănăstire) din cuprinsul eparhiilor Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove.

Regretăm profund acest caz trist ce a bulversat opinia publică și a generat confuzie în rândurile cetățenilor. Totodată, asigurăm că victima va primi din partea Bisericii toată grija pastorală de care are nevoie.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media