23:24, miercuri, 11 octombrie, 2017

Pentru promovarea valorilor moral-creștine în societate, Dl Nicolae Darie, artist emerit a fost distins cu Ordin bisericesc

Miercuri, 11 octombrie 2017, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană pe Dl Nicolae Darie, artist emerit,  însoțit de Prot. mitr. Teodor Pelin, Protopop de Criuleni și Dubăsari.

La raportul părintelui Protopop Teodor, maestrul Nicolae Darie a fost distins de către arhipăstor cu Ordinul „Meritul bisericesc”, de gradul III.

Mitropolitul a mulțumit cordial maestrului Nicolae Darie pentru activitatea rodnică și sârguincioasă întru promovarea valorilor moral-creștine în societate.

Dl Nicolae Darie este persoana cheie, care dă suflet Festivalului ortodox «Un trandafir, o lumânare pentru Sf. Ștefan cel Mare», organizat de Protopopiatul de Criuleni și Dubăsari.

În cadrul Festivalului, renumitul actor al Teatrului „Mihai Eminescu” din mun. Chișinău, interpretează rolul Sf. Ștefan cel Mare,  prin prestația sa ani la rând ridicând publicul în picioare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media