20:12, sâmbătă, 23 noiembrie, 2013

DSC_0113

La 19 noiembrie curent, sala de festivităţi al Penitenciarului 17 Rezina, a găzduit un concert din cadrul celei de-a doua ediţii a Festivalului Naţional Interpenitenciar „Evantai cultural” cu genericul „Arta salvează lumea”.

Evenimentul este organizat de către Departamentul Instituţiilor Penitenciare, în scopul asigurării şanselor egale de reintegrare socială a condamnaţilor, prin intermediul promovării valorilor spirituale şi culturale, atitudinii civice corecte şi desfăşurării activităţilor cultural-artistice.
Festivalul a fost deschis de către parohul bisericii cu hramul “Icoana Maicii Domnului bucuria tuturor celor scîrbiţi”, P-17 Rezina , preotul capelan Stanislav Atamanenco.
În cadrul manifestaţiei, deţinuţii din custodia Penitenciarului, îndrumate de către colaboratorii Serviciului activitate educativă, psihologică şi asistenţă socială şi Biserica din cadrul instituţiei, au evoluat pe scenă.
Deţinuţii au oferit publicului un program bine pregătit scenete pline de umor, cîntece şi recitaluri de poezie din opera marilor scriitori.
Totodată, ansamblul de dansuri din s. Ignăţei a venit cu o surpriză pentru spectatori .
La eveniment au fost prezenţi colaboratori ai penitenciarului din Rezina, conducerea DIP, rude şi prieteni ale deţinuţilor.
Finala acţiunii este programată pentru 13 decembrie. Cei mai buni participanţi vor avea parte de cadouri şi surprize. „Evantai cultural” este un festival interpenitenciar, la care participă deţinuţi din ţară. Festivalul se desfăşoară în perioada lunilor aprilie – decembrie.