Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:05, duminică, 27 mai, 2012

Pelerinii ortodocşi pot să viziteze iarăşi mănăstirea Gareja din Azerbaijan

Una dintre cele mai vechi mănăstiri din lume este Mănăstirea David Gareja, unul dintre cele mai sfinte locuri pentru pelerinii ortodocşi datând din secolul al VI-lea.

GARDABANI, Georgia, 23 Mai

Ea s-a aflat în fosta Republică SovieticăGeorgia, iar acum aparţine statuluiAzerbaijan, care a interzis pelerinilor ortodocşi să viziteze locul sfânt. În urmă cu 2 zile, o înţelegere dintre cele două state a permis reînceperea pelerinajelor.

Gestul statuluiAzerbaijana întristat profund pe creştinii ortodocşi georgieni. Sute de oameni au protestat în capitala Georgiei sâmbătă. În urma protestelor guvernul georgian şi cel azer au ajuns la o înţelegere cu privire la accesul pelerinilor în mănăstire.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

http://www.pravoslavie.ru