Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:05, vineri, 23 noiembrie, 2012

Pelerinaj cu moaştele Sfântului Ioan de Shanghai în Rusia

Cu binecuvântarea Patriarhului Moscovei, Preafericitul Kirill şi a Arhiepiscopului de San Francisco, Înaltpreasfinţitul Kirill, o raclă cu sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Ioan de Shanghai va fi dusă în pelerinaj în zece diocese din Rusia centrală.

Pelerinajul cu sfintele moaşte face parte dintr-un program internaţional pentru tinerii ortodocşi de pretutindeni numit „Legătura spirituală”, care a început pe 16 noiembrie.

Sfintele moaşte vor fi expuse spre venerarea credincioşilor în următoarele oraşe: Ivanovo, Riazan, Toula, Kalouga, Briansk, Belgorod, Voronej, Lipetsk şi Tambov. Odată cu pelerinajul vor fi organizate manifestări, simpozioane, concerte, programe educative şi evenimente artistice în fiecare oraş vizitat de moaştele marelui sfânt ierarh.

www.doxologia.ro