Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 8 iulie, 2013

Patru biserici ortodoxe istorice, salvate în Alaska

Fundaţia privată Rasmuson ajută la restabilirea a patru biserici istorice, în Alaska. În aceste zile, Consiliul de Administrație al Fundației Rasmuson a anunțat că a alocat 8,6 milioane de dolari pentru sprijinirea programelor non-profit și a activităților din jurul ţinutului Alaska. Cele patru lăcaşuri ortodoxe restaurate se află în Juneau, Kenai, Karluk și Unalaska.
33 de biserici din Alaska se află pe lista Registrului Naţional al Locurilor Istorice. De la înființarea sa, din 2002, Consiliul Rossia a identificat zece biserici care necesită restaurare urgentă, incluzând Biserica unică octogonala Sfântul Nicolae din Juneau și Biserica Adormirea Maicii Domnului, reper istoric național, din Kenai.

www.lacasuriortodoxe.ro