11:42, marți, 12 iunie, 2012

Patriarhul Serbiei vizitează Croaţia

Primatul Bisericii Ortodoxe Sârbe, Preafericitul Irineu, a început o vizită de trei zile în Croaţia într-o încercare de vindecare a rănilor trecutului şi atenuare a tensiunilor dintre cele două ţări.

Sute de credincioşi ortodocşi l-au întâmpinat pe patriarh la Biserica Schimbării la Faţă a Mântuitorului de la Zagreb. Este o vizită istorică a unui ierarh primat al sârbilor în Croaţia.

În adresa sa de bun venit, Mitropolitul Iovan de Zagreb-Liubliana şi Italia a descries vizita ca fiind una de pace şi de iubire.

Patriarhul se va întâlni şi cu Arhiepiscopul Catolic de Zagreb, Josip Bozanic, liderul catolicilor din Croaţia şi cu membri ai Conferinţei Episcopilor Croaţi, dar şi cu Preşedintele Croaţiei Ivo Josipovic şi cu primul ministru Zoran Milanovic.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.balkaninsight.com