Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:49, luni, 28 ianuarie, 2013

Patriarhul Rusiei va vizita Grecia, Athosul şi ţările baltice

Patriarhul Kirill al Moscovei şi al Întregii Rusii se pregăteşte să viziteze Grecia, Muntele Athos și statele baltice, în acest an.
Astfel, la începutul lunii iunie, Patriarhul intenționează să viziteze Grecia. Vizita în Biserica Ortodoxă Greacă va însemna un răspuns la vizita din 2012, a Arhiepiscopului Ieronim al Atenei și al Întregii Grecii.
Întâistătătorul mai are în vedere şi efectuarea unui pelerinaj în Sfântul Munte Athos, în timpul vizitei sale.
Patriarhul va mai avea deplasări, regulate, în eparhiile Bisericii Ruse, inclusiv în cele localizate în afara Rusiei și în alte Biserici de sub Patriarhia Moscovei.
Acesta  a vizitat deja mai multe țări din teritoriul său canonic, dar nu a vizitat încă statele baltice, de când a fost ales pe Tronul Patriarhal. Spre finele lunii iunie, Sanctitatea Sa Patriarhul Kiril va vizita, prin urmare, Estonia. Sfântul Vladimir va fi comemorat, în mod tradițional, de către Patriarhul Rusiei, la Kiev, pe locul cunoscut pentru Încreştinarea ţării, în ziua de 28 iulie.

www.lacasuriortodoxe.ro