Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:19, marți, 13 noiembrie, 2012

Patriarhul Rusiei în vizită la Ierusalim

În contextul dificultăţilor pe care le are Patriarhia Ierusalimului, dar şi a situaţiei volatile din Orientul Mijlociu, vizita Preafericitului Kirill, Patriarhul Moscovei, la Ierusalim, vine să întărească relaţiile între ortodocşii ruşi şi Patriarhia Ţării Sfinte.

Patriarhul şi-a promovat în această vizită şi noua sa carte: Libertate şi responsabilitate, care a fost publicată în 15 limbi, printre care şi ebraică. De asemenea, ierarhul s-a întâlnit cu oficialităţi ale statului Israel, printre care cu Rabinul Şef al Israelului Yona Metzger.

El s-a întâlnit deja vineri cu Sanctitatea Sa Teofil, Patriarhul Ierusalimului, cu care a slujit la Biserica Sfântului Mormânt al Mântuitorului.  Ierarhul va vizita Betleemul, Nazaretul şi alte locuri sfinte.

www.doxologia.ro