12:52, luni, 27 mai, 2013

Patriarhul Kirill i-a reamintit secretarului general al Consiliului Europei că „căsătoriile” homosexuale sunt calificate drept păcat

Biserica Ortodoxă Rusă va insista întotdeauna asupra păcătoșeniei unirii persoanelor de același sex, a spus Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, Kirill. „Dacă oamenii aleg acest stil de viață, este dreptul lor, dar responsabilitatea Bisericii – e să spună că acesta este un păcat în fața lui Dumnezeu” – a spus Patriarhul la o întâlnire cu secretarul general al Consiliului Europei, Thorbjorn Jagland.

El a mai menţionat că Biserica nu este preocupată de „existenței acestui păcat”, care a existat întotdeauna, dar că „pentru prima dată în istoria omenirii   este justificat de lege .”

Patriarhul a declarat Secretarului General al Consiliului Europei, că Biserica Ortodoxă Rusă a fost „foarte impresionată” de milioane de oameni francezi care s-au opus proiectului de lege pentru legalizarea căsătoriilor între persoane de același sex, și a fost „șocată că opiniile acestor milioane de oameni de nimeni nu au fost auzite, și cu câteva voturi în Senat, o astfel de lege a fost adoptată. „

www.interfax-religion.ru