10:18, luni, 17 septembrie, 2012

Patriarhul Kirill a sosit în Japonia

Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusia Kirill a plecat, vineri, de la Krasnoiarsk, în orașul japonez Hakodate de unde Sanctitatea Sa începe o vizită de cinci zile, la invitația Mitropolitului Daniel de Tokyo și a toată Japonia.
Vizita Patriarhului Bisericii Ortodoxe Ruse în „țara Soarelui Răsare”, este dedicat centenarului de la decesul Apostolului Bisericii Ortodoxe japoneze, Sfântului Arhiepiscop Nicolae al Japoniei (Kasatkin, 1836-1912).
La Aeroportul din Hakodate Patriarhul Kirill a fost întâlnit de clerul Bisericii japoneze, condus de Mitropolitul Daniel de Tokyo, ambasadorul rus în Japonia Evgenii Afanasiev, cât și de Consulul din Sapporo Vasile Saplin și alte autorități.
Repetând calea parcursă de Sfântul Nicolae al Japoniei, Întâistătătorul Bisericii Ruse va vizita „Țara Soarelui Răsare”, din orașul Hakodate, urmând să plece în Hokkaido. El va vizita Catedrala Învierii, iar apoi cimitirul din localitate unde sunt îngropați mai mulți emigranți ruși.

www.interfax-religion.ru

Traducere: www.ortodoxia.md