Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:40, vineri, 23 ianuarie, 2015

Patriarhul Kirill a cerut interzicerea avorturilor în Rusia: Este una dintre principalele nenorociri

Rusia, ca majoritatea ţărilor europene, se confruntă cu o gravă problemă demografică.

Într-un discurs ţinut în Duma de Stat, Patriarhul Kirill a cerut interzicerea avorturilor în Rusia. Pentru început, deputatii ar trebui sa voteze pentru excluderea avortului din serviciile furnizate de stat în cadrul asigurărilor de sanatate.

„Argumentul că aceasta masură ar crește numărul de avorturi clandestine este o prostie.Şi pentru acestea trebuie să plătească banii. Prețul pruncuciderii legale trebuie să fie la fel ca cel plătit legal, dar nu pe seama contribuabililor”, a spus Patriarhul, conform Paginii de Rusia. El a numit avortul „una dintre principalele nenorociri ale Rusiei„. „Dacă am putea înjumătăți numărul de avorturi, am avea o creștere demografică constantă și puternică„, a mai spus Patriarhul.

Preşedintele Vladimir Putin militează pentru acordarea de stimulente financiare pentru mamele eroine cu mulţi copii, în scopul combaterii declinului demografic.

www.ortodox.md