12:40, miercuri, 18 martie, 2015

Patriarhul, în banca de şcoală: Vă doresc să nu mai alegeţi cea mai simplă cale, în viaţă

Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii a vizitat Şcoala Sfântul Vasile cel Mare din districtul Odintsovo, de lângă Moscova.

Însoţit de directorul acestei şcoli, Primatul a vizitat sălile de clasă şi sălile de sport, iar mai apoi a participat la o lecție de istorie, la clasa a Vi-a.

A urmat o întâlnire a Primatului, cu profesorii, elevii și părinții elevilor.

Adresându-se acestora, Patriarhul Kirill le-a cerut copiilor să aleagă întotdeauna calea cea grea și a subliniat că „succesul se câştigă cu forța”.

„Auto-controlul, capacitatea de a alege calea cea mai dificilă – este imposibil să ajungi la succes fără aceste lucruri. Vă doresc să nu mai alegeţi cel mai simplă cale, în viață, și atunci vei obține rezultate foarte bune”, a spus el.

În galeria foto a articolului de faţă, puteţi vedea mai multe fotografii de la acest eveniment, oferite de publicaţia Pravmir.

www.lonews.ro