10:12, luni, 6 octombrie, 2014

Patriarhul Ilia al Georgiei a devenit naşul altor 600 de copii

Catolicosul-Patriarh al Georgiei, Ilie, a devenit nașul altor 600 de copii.

În Catedrala Sfânta Treime din Tbilisi, ieri, a avut loc cel de-al 37-lea botez în masă oficiat de Patriarhul Bisericii ortodoxe a Georgiei.

Cu această ocazie, Catolicosul-Patriarh Ilia al Georgiei a devenit naşul altor 600 de copii.

Copiii botezați au primit, de la Patriarh, un certificat de botez și o cruce mică. La finalul ceremoniei, Patriarhul şi-a binecuvântat toţi noii fini.

Sunt câţiva ani, deja, de când capul Bisericii Ortodoxe Georgiene a spus el ca este gata să boteze fiecare al treilea copil al unei familii.

Primul botez în masă, oficiat de Catolicosul-Patriarh al Georgiei, a avut loc pe 19 ianuarie 2008, în Catedrala Sfintei Treimi.

Până în prezent, numărul finilor Patriarhului Ilia al II-lea se ridică la 19 136 copii.

www.lonews.ro