Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:44, miercuri, 17 octombrie, 2012

Patriarhul Ierusalimului vorbeşte despre atacurile împotriva Bisericilor din Israel

Joi, 11 octombrie 2012, Sanctitatea Sa Teofil, Patriarhul Ierusalimului, a declarat că Patriarhia pe care o conduce va răspunde la atacurile recente împotriva Bisericilor şi locurilor sfinte din Israel.

Acest răspuns – a spus ierarhul – va fi prin construcţia de noi Biserici şi prin repararea celor afectate de recentele violenţe şi profanări. „Musulmanii şi creştinii sunt prezenţi în această ţară nu ca nişte oaspeţi, ci ca cetăţeni de origine. Oricine gândeşte că aceste delicte ne vor face să plecăm din ţara noastră, se înşeală amarnic” a spus patriarhul.

Mai multe organizaţii extremiste evreieşti au atacat recent Biserici creştine din Israel, profanând locuri sfinte şi scriind grafitti cu mesaje violente şi obscene pe pereţii mănăstirilor.

De câteva zile, şi Biserica românească Sfântul Gheorghe din Ierusalim a fost atacată cu pietre şi gunoaie de extremişti evrei.

www.doxologia.ro