Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 26 septembrie, 2012

Patriarhul Georgiei face apel la calm

Preaferictul Ilie al II-lea, Patriarhul Bisericii Ortodoxe a Georgiei, a chemat populaţia ţării să nu răspundă provocărilor de orice fel şi să-şi păstreze calmul în perioada următoare, când vor avea loc alegeri legislative.

Acest apel al fost făcut de către Catholicos-ul Georgiei (titulatura oficială a primatului Bisericii Ortodoxe) vineri 21 septembrie, la sfârşitul Sfintei Liturghii săvârşite la Catedrala ortodoxă Sfânta Treime din Tbilissi.

„Mai rămâne doar o săptămână până la alegeri, şi trebuie să facem totul pentru a ne păstra calmul, pe care îl cer cu dragoste tuturor, de a nu permite în niciun caz tulburări. Am avut destule!” a zis întâistătătorul Bisericii Ortodoxe. Ierarhul s-a referit la manifestaţiile masive care au urmat imaginilor televizate cu torturile la care sunt supuşi deţinuţii din Închisoarea N8 din Gldansk (Tbilissi).

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.pravoslavie.ru