12:23, luni, 20 august, 2012

Patriarhul Ecumenic se opune transformării bisericii Hagia Sophia din Trabzon în moschee

Sanctitatea Sa, Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului s-a alăturat preşedintelui comunităţii musulmane din Trabzon, care s-a opus transformării bisericii Hagia Sophia în moschee. Hagi-ul musulman a spus că multe dintre moscheile din zonă sunt goale.

Ierarhul a spus că nu este nevoie de o nouă moschee în Trabzon şi că trebuie să rămână un muzeu deschis tuturor religiilor. Propunerea de transformare venise din partea vice-prim-ministrului Bulent Arinc.

Biserica Hagia Sophia este o bijuterie a vechii arhitecturi bizantine şi datează de pe vremea Împăraţilor Comneni (1204-1461). Ea mărturiseşte de prezenţa creştină în Pont, acolo unde creştinii au fost eradicaţi de otomani şi de turci.

Patriarhul a vizitat biserica şi s-a întâlnit cu primarul oraşului, Genc. El a spus: „Noi respectăm toate moscheele însă în acest caz nu este nevoie de o asemenea transformare”.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.freerepublic.com