Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:16, miercuri, 30 mai, 2012

Patriarhul Ecumenic în satul Sfântului Ioan Rusul

Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, a efectuat vizita sa anuală în provincia Capadocia, vizitând Prokopion, locul unde a trăit Sfântul Ioan Rusul (+1730), şi acolo a săvărşit slujba de cinstire a sfăntului.

Patriarhul a fost primit de către un mare număr de pelerini veniţi din Constantinopol, Grecia, Statele Unite şi alte ţări. În timpul expulzării lor din Asia Mică (1922), creştinii din Prokopion au luat cu ei odorul lor cel mai de preţ, sfintele moaşte al Sfântului Ioan Rusul, şi le-au dus cu ei în Grecia, unde au întemeiat Noul Prokopion, în Insula Evia (Eubea) şi au înălţat o Biserică măreaţă în cinstea sfântului lor ocrotitor.

Sfântul Ioan Rusul este unul dintre cei mai cinstiţi sfinţi în întreaga ortodoxie, fiind cunoscut ca fiind doctor fără de arginţi şi făcător de minuni tuturor celor care cu credinţă se roagă lui Dumnezeu şi îl iau pe sfânt ca avocat al durerilor lor.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.amen.gr