12:04, vineri, 17 mai, 2013

Patriarhia Română susţine iniţiativa cetăţenească europeană „Unul dintre noi”

Patriarhia Română susţine iniţiativa cetăţenească europeană „Unul dintre noi” care are drept scop protejarea juridică în Uniunea Europeană a demnităţii, a dreptului la viaţă şi a integrităţii fiecărei fiinţe umane de la concepţie, conform competenţelor Uniunii Europene.

Iniţiativa cetăţenească „Unul dintre noi” solicită Uniunii Europene să înceteze finanţarea activităţilor care includ distrugerea embrionilor umani, în mod deosebit în domeniile cercetării, ajutorului pentru dezvoltare şi sănătate publică.În acest sens, Reprezentanţa Patriarhiei Române pe lângă instituţiile europene de la Bruxelles şi Strasbourg, împreună cu Comisia Episcopatelor Catolice din Europa a susţinut activ amendarea în Parlamentul European a articolelor care privesc aspecte etice (în special problema finanţării cercetării pe embrioni umani) ale noului program cadru de cercetare 2014 – 2020 – Orizont 2020.Prevăzută în art. 11 (4) din Tratatul privind Uniunea Europeană, o iniţiativă cetăţeanească europeană trebuie susţinută de cel puţin un milion de cetăţeni ai Uniunii Europene pentru iniţierea de către Comisia Europeană a unei propuneri legislativă în concordanţă cu această iniţiativă.

Orice cetăţean român cu vârsta de peste 18 ani are posibilitatea să susţină iniţiativa cetăţenească europeană „Unul dintre noi” prin completarea formularului electronic de la adresa https://ec.europa.eu/citizens-initiative/ECI-2012-000005/public/index.do?lang=ro sau prin accesarea link-ului special creat în acest sens pe site-urile Patriarhiei Române www.patriarhia.ro, www.basilica.ro, www.ziarullumina.ro şi www.orthodoxero.eu.

Recomandăm eparhiilor Patriarhiei Române, precum şi organizaţiilor şi fundaţiilor care funcţionează cu binecuvântarea Bisericii Ortodoxe Române să susţină şi să popularizeze iniţiativa cetăţenească europeană „Unul dintre noi” pentru strângerea unui număr cât mai mare de semnături.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE
www.ortodoxia.md