Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:33, marți, 27 ianuarie, 2015

Pomenirea mitropolitului Iosif Naniescu – 113 ani de la adormire

Credincioșii au fost prezenți trup și suflet la momentul de veșnică pomenire. Cu lacrimi în ochi, aceștia s-au rugat pentru sufletul mitropolitului și pentru apropierea de momentul în care Iosif Naniescu va fi canonizat.

Numit încă din timpul vieții sale „cel sfânt și milostiv”, Mitropolitul Iosif Naniescu a fost pomenit la Catedrala Mitropolitană din Iași, cu ocazia împlinirii a 113 ani de la trecerea sa la Domnul.

Slujba de pomenire a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Calinic, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, alături de un sobor de preoți și diaconi.

„Această zi a fost deosebită pentru noi și cu mare bucurie ne-am rugat pentru sufletul mitropolitului Iosif Naniescu. Ne-am amintit de toate câte ne-a lăsat el. Iosif Naniescu a pus o a doua piatră de temelie la catedrala mitropolitană.El a fostnumit Iosif cel milostiv și sfânt de către popor, pentru că a fost un om foarte milostiv, care s-a implicat în viața bisericii”, a spus părintele arhimandrit Dosoftei Șcheiul, mare eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Iași.

Credincioșii au fost prezenți trup și suflet la momentul de veșnică pomenire. Cu lacrimi în ochi, aceștia s-au rugat pentru sufletul mitropolitului și pentru apropierea de momentul în care Iosif Naniescu va fi canonizat.

Mitropolitul Iosif Naniescu a păstorit vreme de 27 de ani Mitropolia Moldovei și a avut o bogată activitate pastorală, socială, teologică, dar și duhovnicească.

www.ortodox.md