14:23, miercuri, 19 septembrie, 2012

Patriarhia Ecumenică cumpără una dintre cele mai vechi Biserici din lume

Una dintre cele mai vechi Biserici creştine din lume, dedicată Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, a fost cumpărată de Patriarhia de Constantinopol în 10 septembrie.

Biserica este cea de-a treia cea mai veche Biserică din lume, a anunţat Mitropolitul Elpidifor de Proussa. Ea a fost construită în 789 de către Împăratul Constantin Porfirogenetul, în regiunea Trilye (provincia Bursa Turcia de azi).

Locaşul de cult a fost scos la vânzare de către proprietarul ei, Teksen Construction, pentru 400.000 dolari. Biserica este aproape în ruine, însă Mitropolitul Elpidifor a declarat că va fi restaurată cât mai curând posibil.

Biserica este o bijuterie de arhitectură bizantină şi este o mărturie vie a tezaurului cultural al Împeriului bizantin.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.theorthodoxchurch.info