Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 31 iulie, 2013

Participaţi la Drumul Crucii în jurul Moldovei!

Drumul Pocăinţei

2 august – 21 septembrie

Conform hotărârii Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din data de 20 iunie a.c.  se organizează Drumul Crucii și al Pocăinței în jurul Moldovei.

Drumul Crucii va începe pe data de 2 august 2013, ora 8.30 cu Sfânta Liturghie oficiată de către Înalt Preasfinţitul Vladimir în biserica din satul Tudora, raionul Ştefan Vodă. După Sf. Liturghie procesiunea va parcurge primul segment (12 km) în frunte cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova şi va fi întâmpinată la marginea satului Olăneşti de un sobor de preoţi ai blagociniei Căuşeni şi Ştefan Vodă.

La ora 17.00 în Casa de Cultură din s. Olăneşti, r-l  Ştefan Vodă se va desfăşura conferinţa cu genericul „Biserica vizavi de provocările moderne”. La conferinţă vor lua parte preoţii blagociniei, precum şi câte patru personalităţi din fiecare parohie:

  1. un reprezentant al şcolii;
  2. un reprezentant al primăriei;
  3. un reprezentant al Consiliului Bisericesc;
  4. un reprezentant al tineretului;

Totodată sunt invitaţi reprezentanții partidelor politice şi reprezentanţi ai mass-media naţionale şi locale.

Pentru toţi cei ce doresc să participe la Drumul Crucii în jurul ţării relaţii la tel. 022 22 24 93

Doamne ajută!